HİJYEN

Ürünün alınmasından, saklanmasına, üretilmesinden, müşteriye servisine ve sunumuna kadar hijyen en ön planda tutulur. Yaş sebze meyve ve et gibi ürünleri günlük alarak, mevsimine uygun meyve ve sebzeler tercih eder ve ürünleri soğuk hava depolarında muhafaza eder.
Chef Kitchen’ın üretim tesisini günün her saatinde gezebilir, hijyen anlayışını, mutfaklarını, çalışan personellerini görebilirsiniz. Üretime alınan ürünler, üretim makinalarınca en iyi şekilde yıkanarak, ayıklama ve ayrıştırma işlemlerinden sonra en uygun ısıda en sağlıklı şekilde pişirilir. Servis yapılan kap ve gereçlerin temizliği de uygun kimyasal maddelerle en iyi şekilde yapılarak bir sonraki üretim için hazırlanır.

Temizlik ve Dezenfeksiyon Uygulamaları: 
Mutfaklarımız ürün tür ve gruplarına göre ayrıştırılmış “çevre dostu” ve marka bilinirliği yüksek temizlik ürünleri ile dezenfekte edilerek kayıt altına alınır.

Haşere ve Kemirgen Kontrolleri: 
Mutfaklarımız ilgili sertifika ve yetki belgelerine haiz ilaçlama şirketleri tarafından dünya sağlık örgütünün onayladığı pestisitler ile zararlılara karşı kontrol altında tutulmaktadır.

Sağlık Kontrolleri: 
Yemek üretimi ve servisi ile görevli tüm çalışanlarımız yasalarca öngörülen periyotlarla sağlık kontrollerinden geçirilmektedir.